O politike
Politika formuje životnú úroveň obyvateľstva. Politické aktivity by mali smerovať k tomu, aby obyvatelia, tej ktorej krajiny boli spokojní so systém. Je dôležité, aby sa mohli slobodne vyjadrovať a neboli za to trestaní. Sloboda prejavu je základným právom v každej demokratickej krajine. Jednotlivci sa môžu verejne aj neverejne vyjadrovať o politickom dianí v štáte, bez toho, aby za svoje názory a postoje boli trestaní.
Politický systém zostavený vládou štátu by mal pomáhať k praktickému fungovaniu jednotlivcov, podporovať ich v ich živote a zabezpečovať ich dostatkom peňažných prostriedkov potrebných pre živobytie.
Mnohí jednotlivci vnímajú a vedia o hodnotnejších podmienkach v iných krajinách, ktoré sú pre nich doslova lákadlom z hľadiska pracovných možností, finančného ohodnotenia a zdokonalenia sa v anglickom či inom jazyku. Po osvojení istých praktík a základného zabezpečenia sa, ktoré sa týka hlavne vlastného bývania sa mnohí Slováci dobrovoľne a s nadšením rozhodujú pre život v krajine, ktorá je vyspelejšia s vyššou životnou úrovňou a rozsiahlejšími možnosťami.
Takýmto spôsobom dochádza k opúšťaniu zázemia vo vlastnej krajine, svojej rodiny a blízkych za vidinou lepšieho a kvalitnejšieho života. O istom druhu politiky by sa však dalo hovoriť aj v rámci rodiny, kedy jednotliví členovia ťahajú takpovediac za nitky a vedomým spôsobom ovplyvňujú správanie a rozhodovanie sa toho druhého, či už ide o partnera, partnerku, deti alebo ostatných.
Ak vieme svoje stanovisko slovne obhájiť a vysvetliť, prečo by niečo malo byť alebo je tak a tak, sme vo vedení a formuje si život podľa vlastných predstáv do reality, ktorá s nami rezonuje. Otázne je, či s tým súhlasia aj ľudia, v našom bezprostrednom okruhu, na ktorých majú naše stanoviská bezpodmienečný dopad.
Formovanie systému v rámci štátu ako aj v rámci rodiny si vyžaduje poznanie požiadaviek a potrieb tých druhých, vychádzanie im v ústrety, zabezpečovanie ich spokojnosti, ktorá je základom pre šťastný život.