Šport

Skialp na Slovensku

Skialpinizmus, známy aj ako skialp, je populárna zimná aktivita, ktorá kombinuje lyžovanie a horolezectvo. Táto forma športu umožňuje nadšencom pre pohyb v prírode objavovať divokú krajinu mimo zjazdoviek a využívať vlastnú fyzickú silu na presuny do horských oblastí. Pre skialpinistov je výber správnej výstroje a znalosť vhodných trás kľúčová.

skialp

Výstroj pre skialpinizmus je špecifická a zahŕňa ľahké lyže so špeciálnymi viazaním, ktoré umožňujú voľný pohyb pri stúpaní a následný zjazd. K tomu patria aj špeciálne pásy na stúpanie, ktoré sa pripevňujú pod lyže zabezpečujú lepší pohyb vo snehu. Tiež sa líšia lyžiarky od klasických zjazdových. Skialp lyžiarky sú ohybné v členku, čo umožňuje lepšie chodenie, dajú sa prepnúť do klasických zjazdových lyžiarok, ktoré sú pevné. Okrem toho je dôležité mať aj lavínový vyhľadávač, lopatu, cepín a sondy na prípadné lekárničku. Bezpečnosť je v tomto športe prioritou. 

Na Slovensku sa nachádza množstvo atraktívnych trás pre skialpinistov. V Západných Tatrách môžu nadšenci objavovať trasy okolo Roháčov, ktoré ponúkajú nádherné výhľady a zážitky. Salatín je super trasa pre začiatočníkov tak ako aj výstup na Tatliakovú chatu. V Nízkych Tatrách je možné vyhľadať trasy v okolí Chaty Milana Rastislava Štefánika, Chopku a Ďumbiera, ktoré sú vhodné pre rôzne úrovne skúseností. Ďalšie obľúbené lokality zahŕňajú Veľkú Fatru, Malú Fatru a aj Kremnické vrchy. Ale aj Vysoké Tatry kde je možnosť vyjsť na Terryho chatu, Popradské pleso, Hrebienok alebo Chata Solisko. Vhodnými trasami sú aj Veľkofatransky kriváň, Chleb, Chata pod Chlebom, Volovec a podobne.

skialp

Skialpinizmus je nielen športom, ale aj spôsobom, ako prežiť čas v prírode, objavovať nové miesta a posúvať svoje hranice. So správnou výstrojou a znalosťou terénu môže skialpinista zažiť neuveriteľné dobrodružstvá a nádherné zážitky na slovenských horách.