Podnikanie

Má význam investovať do zlata?

Zlato fascinuje a vábi človeka už od nepamäti. Tento drahý kov je opradený rúškom tajomstva. Ako je možné, že aj napriek konfliktom vo svete, ekonomickým krízam či neistote v politickej sfére si dokázalo udržať svoje postavene na burzách a tradíciu vo svete komodít? Nazrime najprv pod pokrievku. Zlato je hodnota a rozhodne nebude klesať. Pre tento kov sa dokázali vraždiť národy. Prvé zmienky o zlate sa viažu až do štvrtého tisícročia pred naším letopočtom. Vtedy zlato súžilo na výrobu dekorácií a šperkov. Najmä na miestach dnešných Rumunských Južných Karpát ale aj Grécku. Šperky zdobili kráľov a známych panovníkov. V Egypte boli zlaté šperky z Džerovej hrobky jedny z najstarších nálezov.

zlaté mince sa razili už pred naším letopočtom

Silná mena tvorila svet už v dobách 560 pred n. l.. Krézus je meno starovekého vládcu Lýdie, historického územia Malej Ázie. Už v tej dobe sa dokázala presadiť obchodom a ako prvý štát razila vlastné mince. Zlaté mince sa stali najsilnejšou menou a rozšírili sa po celom známom svete. Zlato znamená moc. Naprieč storočiami si zachovalo punc moci, vyššej triedy, luxusu a pevného postavenia. Táto hodnota sa s ním nesie tisícročia. Zlato patrí k zdrojom, ktoré sa nedajú obnoviť. Ložiská na Zemi sú totižto tvorené zlatom, ktoré v podobe prachu dopadalo na našu planétu počas veľkej explózie pri jej vzniku. V podstate sa na nás nalepilo počas formovania našej planéty. Ono samotné vzniklo pri výbuchu dvoch hviezd ešte pred vznikom našej galaxie. Má preto svoju hodnotu a bude stúpať.

Zlato je mäkký drahý kov. Na Slovensku predmety a šperky zo zlata s váhou nad 0,5g musia mať punc. Punc zobrazuje rýdzosť zlata v danom predmete. Najrýdzejšie zlato má 24 karátov teda pomer 1000/1000. Je však príliš mäkké na spracovanie a aby sa so zlatom dalo pracovať, je potrebné pridať tvrdší kov, napríklad zlato. Preto pre obchodné účely vo svete je platné, že pomer 999,95/1000 sa rovná 24 karátovému rýdzemu zlatu. Obrovská hodnota v zlatých tehličkách a minciach je ideálna na znásobenie.

hodnota zlata rastie aj napriek nepriaznivej situácii vo svete

Investícia do zlata je v podstate najkonzervatívnejším druhom investovania – s najmenším rizikom. Nepotrebujete vysoký počiatočný vklad, svoje peniaze – teda tehličku či mince, máte doma pri sebe. Trend investovania do zlata sa rozrastá, spolu s neistou dobou a potrebou pocitu zabezpečenia budúcnosti. Keď však ale chceme niečo viac ako iba zlato, zameriame sa rovnakým, no trochu iným smerom. Naše oči sa uprú k zlatým minciam na predaj Goldvault.sk. Ak sa pýtame na to aký je rozdiel medzi mincami a tehličkami… No je veľký. Zlato samo o sebe má veľkú hodnotu. Ak sa k nej ale pridá aj hodnota zberateľská, bavíme sa o úplne inej lige. Najvyššie v rebríčku hodnoty sú mince o razbe niekoľko kusov, či zbierky, ktoré sa už nedajú kúpiť a iba driemu v trezoroch spokojného majiteľa a naberajú na hodnote.